6.Württemberg Huszárok - Erdőszentgyörgy

A Württemberg Sándor Egyesület tagjai olyan elhivatottságot érző emberek, akik felvállalták a huszárság -mint népünk történelmi értékeinek megtestesítője - hagyományainak, szabályainak, erkölcsi alapjainak életben tartását

 

A múlt hét végén érdekes és értékes esemény zajlott a Kis-Küküllő mentén: első alkalommal rendeztek huszár-toborzót és emlékeztek az 1848–49-es forradalomban elesett egyik nemzetőrre.

 

Dósa Lajos nemzetőrségi őrnagy tiszteletére emléktáblát állítottak szülőháza falán

Fotó: Kovács Árpád

Az eseménnyel a szervezők szeretnék feleleveníteni az egykori huszártoborzókat. Hajdanán a verbuválás vagy toborzás lényege az volt, hogy meggyőzzék a férfiakat, legényeket, hogy vállaljanak hadiszolgálatot. A népszerűsítés nyilvános helyeken (akár kocsmákban is) történt. Kossuth Lajos kormánya 1848-ban meghirdette a magyar hadsereg felállítását, de ezt a semmiből kellett megtenni, ezért toborzó csapatok indultak szerte az országba. Ha a verbuválás nem volt sikeres, és nem akadt elég önkéntes, akkor kötéllel fogtak katonának való férfiakat. Aki ivott a király borából, azaz ajkaival érintette a kulacsot, az három évre elkötelezte magát a honvédségbe, ellentétben a császári haddal, ahol húsz év volt a szolgálat. Aki belépett a katonák sorába, felpénzt kapott, húsz pengő forintot, ami akkor egy fejőstehén árának felelt meg. Így sikerült Magyarországnak egy év alatt 176 ezer katonát és alig harmincéves átlagéletkorú vezérkari csapatot kiállítania, amely megállította Európa akkori legnagyobb haderejét, az osztrák hadsereget.

Ezt a toborzást játszották el az erdőszentgyörgyi 6. Württemberg-huszárezred tagjai, akik az eső ellenére szombaton zeneszó kíséretében végigjárták Makfalvát, Hármasfalut, Erdőszentgyörgyöt, Kibédet, megálltak egy-egy téren, ahol a helyi legénykék, a „regrutajelöltek” táncoltak, a huszárok kiválasztották a legügyesebbeket, akik ihattak a király borából, majd térdre ereszkedve mondták el az esküt: „Hazánknak esküszünk magyarságunk védelmére! Utolsó csepp vérünkkel készek vagyunk, elszánva azt mindenkor, feláldozásával oltalmazni, mert az minket azon felszólítással hív, hogy aki őt megmenteni nem siet, az cudar, az nem magyar!” – tudtuk meg Báthori István hagyományőrző huszárkapitánytól, a Württemberg-huszárezred vezetőjétől és a Württemberg Sándor Egyesület elnökétől.

 

 Felelevenített hagyomány: szombaton a legénykék ittak a király borából, jelképesen beléphettek a honvédségbe 

Fotó: Ambrus Emese

Vasárnap csatlakoztak hozzájuk a marosvásárhelyi 9. huszárezred és a 15. Mátyás-huszárezred tagjai, torboszlói lófők és székelyudvarhelyi hagyományőrző huszárok, akik a helyiekkel együtt emléktáblát avattak Makfalván az 1848–49-es szabadságharcban elesett Dósa Lajos nemzetőrségi őrnagy tiszteletére. Az emléktúrát és táblaavatást méltató Vass Imre polgármester ismertette a hős élettörténeti adatait: 1820 táján születhetett Makfalván, az 1832-ben elhunyt Dósa Dániel földbirtokos családjában. Testvére volt Dánielnek, aki alkirálybíró is volt, Karolinának, akinek férje találta meg Makfalva legrégebbi írásos említését, valamint Árpádnak, akinek festményét az 1970-es években találták meg a család múzeummá alakított kúriája padlásán, és akinek fiai jelentős szerepet játszottak a két világháború közötti időszakban az egyházi iskolák (többek közt a makfalvi) támogatásában. A polgármester felvetette az ötletet, hogy a jövőben emlékoszlopot állítsanak a nemzetőrségi őrnagynak és minden makfalvinak, akik életüket áldozták a szabadságharcban.

Vasárnap délután ügyességi versenyt is rendeztek, amelynek célja a mai hagyományőrző huszárok lovas tudásának felmérése és jó példa mutatása. A huszároknak a kijelölt pályán olyan próbákat kellett teljesíteniük, amelyekkel elődeik is valamikor találkozhattak: akadályokat ugrattak át, karddal „törökfejet” ütöttek le, koszorút szereztek, felütött botok között vagy szalagos kapun át vezették lovaikat, lóháton ittak, lovaikat tolatták. A versenyben a legügyesebbnek a bözödi Vas Árpád Württemberg-huszár bizonyult. Ezt követően a küküllőmenti gazdák számára rönkhúzató lovas versenyt rendeztek, amelyen a kibédi Szilveszter Csaba állatai bizonyultak a legerősebbnek.

A rendezvényt a Maros Megyei Tanács, Erdőszentgyörgy és Makfalva önkormányzatai támogatták, a szervezők az erdőszentgyörgyi Százfonat Egyesület segítségét is élvezték.

 

 

Lovas emléktúra Petőfi nyomában

Idén is megszervezte a Bem–Petőfi lovas emléktúrát az erdőszentgyörgyi Württemberg Sándor Egyesület. Célja bejárni azt az utat, amely Petőfit a végzetes 1849-es csatába vezette, illetve feleleveníteni azoknak a napoknak az eseményeit. Idén hat Württemberg-huszár indult útnak: múlt pénteken délután az Erdőszentgyörgy központjában elhelyezett emléktáblánál koszorúztak, ugyanis azon a helyen állt egykor az a fogadó, amelyben Petőfi is megpihent.

koszoru_petofi.jpg

Útjuk először Bözödre vezetett, itt megszálltak, majd szombaton kora reggel útnak indultak Székelykeresztúr felé, innen pedig  Fehéregyházára. Meglátogatták a Petőfi-múzeumot, majd ennek kertjében sátoroztak le. Másnap részt vettek a turulmadaras emlékműnél tartott megemlékezésen, ahol két gyalogos és három lovas huszár állt díszőrséget. „Az 1897-ben felavatott emlékmű mellett, bár még várt ránk a visszaút, utunkat befejezettnek nyilváníthattuk, kitűzött célunkat elértük. Ennek dacára nincs hurráhangulat, a történelmi környezetben inkább megilletődöttek vagyunk” – mondta el lapunknak Báthori István hagyományőrző huszárkapitány, szervező, az egyesület elnöke, hozzátéve, hogy azokon a településeken, ahol átvonulnak a túra alkalmával, tudatosítani szeretnék a történelmünk kiemelkedő eseményeire való közös emlékezés fontosságát. „Azáltal, hogy végigjárjuk azt az útvonalat, amely Petőfit a végzetes csatába vezette, a szabadságharc történéseit emberközelibbé tudjuk varázsolni. Bem és Petőfi méltatása mellett arra hívjuk fel a figyelmet, hogy a huszárok által képviselt értékek napjainkban is nagyon fontosak a magyar nemzet számára.”

A hazavezető utat Nagysolymos és Lóc érintésével tették meg a huszárok. Emlékérmet is átvehettek, hiszen a legnagyobb hőségben és huszáröltözetben lóháton megtenni mintegy százötven kilométert felér egy teljesítménytúrával. Nem hatalmas a táv, és edzettségük révén nem is annyira fizikailag, mint inkább szellemileg fárasztó egy ilyen lovaglás – toldotta meg Báthori István. 

Az emléktúra támogatója Erdőszentgyörgy önkormányzata volt. 

 

 

Hagyomány, történelem, nóta, néptánc, elegancia   - Zona TV 

December 14-én, Bözödön a 6. Württemberg huszárezred gálaestre és huszárbálra hívta meg a környékbeli lakosokat, és nemcsak. Hagyománynak megfelelő népviseletben várták a hölgyeket és urakat, akik szép számban meg is jelentek eme színvonalas rendezvényen, őket elkísérve gyerekeik, családtagjaik. A környékről meghívott néptáncosok egy-kettőre táncra perdültek, mindenki arcára mosolyt csaltak és jókedved varázsoltak. A bözödi kultúrotthonban a falatozás ideje alatt a zenekar ismert nótákat húzott, a vendégek pedig a Küküllő menti boraik melett jókedvvel nótázgattak és kocintgattak egymással. A konferálás után fellépések sora következett. A színpadon elsőként a 6. Württemberg huszárezred hagyományörző táncát tekinthette meg a közönség, de az újjonnan alakult Bözödiek néptánccsoportja Pal Imola Gabriella koordinálásával- is nagyon szép előadást tartott, hatalmas taps jutalmazta alakításukat. Fellépett többek között a Százfonat is de a Backamadarasi táncosokat is meg kell említenünk, hiszen úgy járták a táncot, hogy a publikum csak csodálni tudta őket es vastapssal illetni előadásukat, tánctudásukat. Azért mégis csak a huszárok voltak azok, akik eleganciájukkal sokak szemét megcsillogtatták, nem volt ahogy nem rájuk figyelni a bál minden egyes percében. A huszárokat , vitézeket csak csodálták és csodálták a mulatozók. A Bözödön megtartott gálaest és huszárbál fénypontja a huszáravató volt, ahol négy huszárt avatott fel a két vitéz úr és a huszárok kapitánya, Báthori István, hagyományokhoz híven. Mókásan kezdődött az első huszár felavatása: „Egy Huszárnak 4 veséje van: egy jobb vese egy bal vese, egy hitvese és egy kedvese!”-hangzott el, majd nyeregre fektették a huszárokat és elverték ülepüket. Aztán szigorúbbra fogták a huszáravatót és tisztességel felavatták az új huszárokat Bözödön. Borral szentelték meg a felavatást. A szerevezők közül a sokak által Anikónéniként (László Anikó)ismert bözödi lakos elmondta, hogy szeretnék megőrizni a huszár gálaest évzáró bál jellegzetességét, ugyanúgy ragaszkodnak a hagyományos viselethez és a hangyományokhoz is a jövő évi bálra tekintve.

Zona TV (írta: Berecki Zoltán, lektorálta: Péter Orsolya)

 

 

Az egyenruha kötelez  - Népújság

Felavatták az erdőszentgyörgyi huszárcsapatot


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 20
Tegnapi: 4
Heti: 24
Havi: 335
Össz.: 104 253

Látogatottság növelés
Oldal: Rólunk irták
6.Württemberg Huszárok - Erdőszentgyörgy - © 2008 - 2024 - wurttemberg.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »